Dječji vrtić Pahuljica u Gospiću bogatiji je za nove prostorije u kojoj su svoje mjesto pronašle tri jasličke skupine, odnosno tridesetak djece i sada je još uvijek bez smještaja u gospićkom vrtiću preostalo svega 15-ak djece. Danas je otac Marko Maglić blagoslovio te nove prostorije, a na ovaj svečani događaj došli su i gradonačelnik Darko Milinović i njegov zamjenik Ivica Kovačević. Sve prisutne pozdravila je novoizabrana ravnateljica vrtića Helena Župan koja je istaknula da je ove godine upisano 463 djece, vjerojatno najviše  ikada. U vrtiću rade 93 osobe, vrtić provodi razne programe, sve na zadovoljstvo djece, a nadamo se i njihovih roditelja. Grad Gospić i uprava vrtića uspjeli su pronaći dodatna, i to značajna sredstva za uređenje ovih novih prostorija u sklopu zgrade vrtića, a vrlo vjerojatno iznad vrtićke kuhinje uredit će se još prostora kako bi po prvi put sva djeca, maleni Gospićani uspjeli dobiti svoje mjesto u vrtiću. Gradonačelnik Milinović nije krio zadovoljstvo jer je broj neupisane djece s pedesetak sada došao na petnaestak. „Evo u samo mjesec dva dana, zahvaljujući novoj ravnateljici, novim idejama, osigurali smo dodatnih 36 smještajnih kapaciteta i mislim da je ono čemu moramo težiti“- ističe Milinović i dodaje da je na ovakav način djeci osiguran boravak, a roditeljima lakša organizacija obiteljskog života.

Milinović smatra da  ovo proširenje vrtića uz nedavno osiguranje dodatnih kapaciteta u produženom boravku za učenike drugih razreda osnovne škole govori da nova vlast u dobrom smjeru vodi ovaj grad. Iako se grad susreće s velikim financijskim izazovima, primjerice milijun i pol eura koji za širokopojasni Internet uskoro stižu na naplatu, Milinović  smatra da se za ovakve potrebe sredstva moraju naći. Ovo ulaganje bilo je više od 100,000 eura. Helena Župan na mjesto ravnateljice izabrana je nedavno, ali je višegodišnja zaposlenica vrtića. Ona ističe da bi se u prostoru iznad kuhinje mogle urediti nove prostorije za dvije skupine. Radi se o velikim ulaganjima, ali u dogovoru s gradom ona očekuje da bi se taj prostor mogao urediti kako bi se smjestila sva djeca koja imaju potrebu za vrtićem.

Nažalost veliki problem s kojim se uprava vrtića susreće jest zapošljavanje. Naime na tržištu rada na našem području nema odgojitelja i učitelja pa se u vrtiću mora zapošljavati nestručni kadar. Tako je primjerice za odgajatelja zaposlen inženjer šumarstva. Na novinarski upit da  ljudima smeta što djeca primjerice s područja Ličkog Osika ili Perušića idu u vrtić u Gospić Župan odgovara da toga nema jer se djeca primaju isključivo po prebivalištu i boravištu i djeca se upisuju u vrtić gdje i žive. I na kraju spomenimo da je Milinović istaknuo da vrtić u Gospiću mora u medijima biti prisutan po ovakvim lijepim događajima kakav je ovaj današnji, a ne po politiziranju:“ Po ovome vrtić treba biti na naslovnicima Jutarnjeg lista i ostalih medija. Vidjeli ste pokušaj politizacije da ja namještam natječaj za, neću spominjati ime. Vidite koliko to nije istina i koliko je to drsko. Ja i ravnateljica smo se upoznali kada je raspisan natječaj, nismo se poznavali. Zadovoljila je uvjete. S ovim smo dokazali da ovdje nema mjesta politici i da su sramne naslovnice na Jutarnjem danas pale u vodu. Ovakvi sadržaji trebaju dovoditi vrtić na naslovnice medija“- kaže Milinović. Sve uzvanike i zaposlenike vrtića, ali i brojne roditelje koji su dovodeći svoju djecu zastali na ovom svečanom događaju razgalio je nastup malo starijih vrtićaraca koji su izveli dio pjesme „Ima jedna duga cesta”.

Vijest preuzeta s portala Radio Gospić